top of page

Sahibinden Satılık Arabanızın Satış Değerini Nasıl Arttıra bilirsiniz?

Güncelleme tarihi: 7 Tem 2023


Sahibinden veya ikinci el aracınızı satmayı düşünüyorsanız, pandemi nedeniyle otomotiv pazarı krizine rağmen, iyi bir teklif alma şansınızın çok yüksek olduğunu bilmenizde fayda var.

Bununla birlikte, bunun sihirli bir formülü yoktur: Bir aracı satmak biraz konsantrasyon gerektirebilir ve mümkün olan en iyi fiyata satmak için, bir dizi önemli ayrıntı ve prosedürü hesaba katarak nasıl satılabileceğini bilmek gerekir.

Bu yazı boyunca göreceğiniz gibi, sahibinden veya ikinci el bir arabanın iyi bir satışını yapmak için, arabanın iyi durumda, dış görünüşünün çok iyi bakılmış olması önemlidir.

Ayrıca, aracı nasıl çekici bir şekilde sunacağınızı bilmenin neden önemli olduğunu anlayacak ve hayallerinizdeki işi yapmış olmanın tatlı hissini yaşayabilmek için doğru şekilde nasıl yapılacağına dair ipuçlarına göz atacaksınız.

İçerik Dizini

Arabanızın ne kadar değerli olduğunu öğrenin

Sonuçta, kullanılmış ve kullanılmış arabaları satmanın en avantajlı yolu nedir? ‍Arabanızın ne kadar değerli olduğunu öğrenin

Elbette, ikinci el arabanızı satmanın ilk adımı, pazarlık yapmak istediğiniz değeri belirlemektir. Bu basit bir şey gibi görünse de, aracınızın fiyatlandırmasında hata yapmamak ve iyi bir satış yapmak için bazı önemli hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Öncelikle, sektör tarafından uygulanan maksimum ve minimum yeniden satış değerleri ile her modelin fiyat aralıklarında farklılıklar olduğunu hatırlamak gerekir. Otomotiv pazarında uygulanan fiyatları bilmek ve arabanız için ne kadar isteyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikre sahip olmak için mükemmel referanslardır.

Elbette amacınız, aracınızın maksimum fiyatına olabildiğince yakın bir satış değeri elde etmektir, ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır, çünkü kontrolünüzün dışındaki bazı faktörler bu satışa engel olabilir.

Model yılı ve kilometre

Araba satış pazar değeri, üretim yılı yerine aracın model yılına ve ayrıca aracın ne kadar kilometre gittiğine bağlıdır. Burada yapabileceğiniz pek bir şey yok: Arabanız ne kadar korunmuş olursa olsun, bu gereksinimlere göre fiyatlandırılacaktır. Ne kadar eski ve ne kadar çok kullanılırsa, yeniden satış fiyatınız o kadar düşük olma eğilimindedir.
Araba rengi

Aracınızın fiyatlandırmasını doğrudan etkileyen bir diğer faktör de renktir. Bir araştırmaya göre , bazı renkler aracın satış hızını etkilediği saptanmıştır: En çarpıcı - yeşil gibi - veya siyah gibi küçük çizikler bırakan - daha fazla değer kaybetme eğilimindedir.

Gri veya gümüş tonları kusurları gizlemeye yardımcı olur ve daha az değer kaybı yaratır.

Kırmızı ise değer kaybı en az renkler arasındadır.Tramer veya Kaza Geçmişi

Halihazırda kazalara karışmış ve bir tür telafi edilebilir yapısal hasara maruz kalmış araçlardır.

Onarımın sonucu ne kadar iyi olursa olsun , satış değerlerinde% 50'ye varan bir azalma yaşayabilirler . Elbette kimse arabasını çarpmak istemez, ama bu sana olduysa, fiyat düşürmeye çalışanlarla mücadele etmeye hazır ol.

Konum veya Lokasyon

Fiyatlar ülkenin her bölgesine göre değişiklik gösterme eğiliminde olduğundan, konum aracın değerini etkileyebilir. Diğer satıcıların aynı modeli nasıl fiyatlandırdığını öğrenmek için şehrinizdeki veya bölgenizdeki satıcıları iyi araştırmanız gerekir.


İkinci el bir arabanın satış fiyatı nasıl artırılır

Pazarın arabanız için ortalama olarak ne kadar ettiğinin değerini öğrendikten sonra, yeniden satış değerini artırmanıza veya en azından aracın değerini düşüren faktörleri hafifletmenize yardımcı olabilecek bazı önemli ipuçlarını ve sırları öğrenme zamanı.


Mekanik

Aracı güncel tutmak satıcının yükümlülüğüdür. Bu nedenle, baş ağrılarından kaçınmak ve daha iyi bir satış fiyatı elde etmenize yardımcı olmak için, arabanın mekanik kısmının düzgün olduğundan emin olun.

Fren balatalarını, motor yağını ve filtreleri düzenli olarak değiştirin ve alıcıda kötü bir izlenime neden olabileceği ve satışı tehlikeye atabileceği için süspansiyonda gıcırtı ve gürültü olup olmadığını kontrol edin. Test sürüşü sırasında ön panelde istenmeyen ışıkların yanmadığından emin olmak için bujileri ve yakıt enjeksiyonunu kontrol edin ve yanmış ampulleri değiştirin.


Arabanın periyodik bakımları

Bakımdan bahsetmişken, yetkili satıcılarda periyodik bakımları yapılan arabalar, diğer özel servislerde bakılan arabalara göre daha iyi pazar değerine sahip olma eğilimindedir. Parça değiştirme durumunda, mutlaka orijinal olanları tercih edin.

Mümkünse , olası alıcıya sunmak için tüm balım ve onarım faturalarını ve makbuzlarını saklayın .


Kaporta veya dış donanım

Otomobilin dış görünümü, alıcılar tarafından analiz edilen ilk özelliklerden biridir. Boya üzerindeki olası aşınmanın etkisini en aza indirmek için, araç gövdesine cila uygulamak ve hatta boyayı kristalleştirmek iyi bir fikir olabilir.

Arabanın değerine ve onarımların karmaşıklığına bağlı olarak, çizikleri, küçük ezikleri ve daha basit arızaları onarmak faydalı olacaktır. Bu, daha hızlı bir satış ve daha iyi bir fiyat için önemli ayrıntıdır.


İç Donanım

Kimse kirli veya kötü kokulu bir araba almak istemez, değil mi? İdeal olan, aracı her zaman temiz tutmak, aracın içinde sigara içmekten kaçınmaktır, böylece arabada koku ve hoş olmayan lekeler kalıcı olmaz.


Arabayı kişiselleştirmekten kaçının

İkinci el otomobil pazarında kişiselleştirmeler pek dikkate alınmıyor. Otomobilde daha büyük tekerlekler ve jantlar gibi estetik değişiklikler yaptıysanız, mutlaka eski haline geri getirin.

Alçaltılmış arabaların, aracın orijinal yapısına büyük ölçüde müdahale ettikleri için yeniden satılması da çok daha zordur.


Alıcının güvenini yüksek tutun

Yedek anahtarı ve araç kılavuzunu saklayın: Bu öğeler, alıcının güvenini artırmaya yardımcı olur ve satış sırasında önemli bir fark yaratabilir. Aynı değer ve koruma durumuna sahip araçlar arasında seçim yaparken, kılavuzları ve yedek anahtarı olan araç öne çıkar.


Belgeleri güncel tutun

Ödenmemiş borçları ve belgeleri olan bir araba satmak, başarısız olmaya ve olası bir iyi satışı kaybetmeye davettir. Araçla kredi, cezalar gibi tüm borçları satışa çıkarmadan önce kapatmaya çalışın.


Acele etmeyin

Acele etmek, mükemmelliğin ve iyi işin düşmanıdır. Çok acil bir durum olmadığı sürece, satışınızı iyi planlamaya çalışın ve mümkün olan en iyi anlaşmayı beklemek için sabırlı olun.


Fotoğraflarda Detayı Gösterin

İyi odaklanmış ve farklı açılardan net görüntüler, arabayı ayrıntılı olarak göstermek ve alıcıyı karar verme sürecinde etkilemeye yardımcı olmak için çok önemlidir. Bununla birlikte, kullanılmış aracınızın yeniden satış değerini gerçekten en üst düzeye çıkarmak için, profesyonel bir fotoğrafçının ya da fotoğrafçılık hakkında sizden çok önemli olabileceğinden biraz daha fazla anlayan birinin yardımını alın.

Daha fazlasını öğrenin: Fark yaratan ve satış anında arabanıza değer katmanıza gerçekten yardımcı olan fotoğraflar elde etmek için buradaki eksiksiz kılavuzu inceleyin.


İyi bir açıklama metni yazın

Araç hakkında yazarken objektif olun, ancak iyi argümanlara sahip olun. Çekici seri ürünler, olağanüstü seçenekler ve marka, model yılı, motor kapasitesi, yakıt türü, renk ve kilometre gibi vazgeçilmez bilgiler gibi alıcının ilgisini çekebilecek ayrıntıları vurgulayın.

O zamana kadar aracın tek sahibi sizseniz, belirtmeyi unutmayın: bu bilgiler alıcılar tarafından oldukça değerlidir ve arabanızın satış değerini artırmanıza yardımcı olabilir.


Sizin için doğru satış kanalını tanımlayın

İkinci el arabanızı yeniden satarken mümkün olan en iyi fiyatı almak için arabanızla nerede pazarlık yapmak istediğinize karar vermek çok önemlidir. Seçtiğiniz satış kanalına bağlı olarak beklentilerinizin altında teklifleri kabul etmeniz gerekebilir.

İlk olarak, galerilerden bayilerden ve hemen alan kurumsal firmalardan uzaklaşın : muhtemelen daha güvenli ve daha rahat bir pazarlık olacaktır, ancak iyi bir kar marjı elde etmek ve ücretleri, masrafları ve komisyonları karşılamak için arabanız için daha düşük bir teklif yapacaktır.

Bu anlamda en iyi yol, satışta istediğiniz fiyatı alma şansının daha yüksek olduğu alıcılarla doğrudan pazarlık yapmaktır . Ancak bunun için arabanızın reklamını çevrimiçi seri ilanlar, sosyal ağlar, pazarlar ve özel web siteleri gibi dijital kanallarda yapmanız gerekecektir . Öyle olsa bile, iyi bir satış elde etmek için dikkatli hareket etmek gerekir.

Bu tür bir müzakerede, hiçbir güvenlik garantisi ve satışa aracılık eden bir profesyonel yoktur: iyi bir fiyat artışı elde etme şansı, dolandırıcılık, öngörülemeyen olaylar ve diğer sorunların riskleri beraberinde getirir.

Ayrıca, aracınızı satın alırken hız ve kolaylık sunan, ancak daha sonra ek kar marjları ile kendi web sitelerinde satacakları için çok az ödeyen çevrimiçi çözümler olduğu için her hizmeti dikkatli bir şekilde değerlendirmek gerekir. .

Diğer bir detay ise, arabanızı ilgili taraflarla birlikte test sürüşlerine götürmekten, transfer belgeleri ile tüm bürokrasiyle ilgilenmeye kadar, bu doğrudan satışla ilgili tüm prosedürlerin sizin sorumluluğunuzdadır. Başka bir deyişle, uzun zamandır beklenen getiriyi elde etmek için - belki de sahip olmayabileceğiniz - değerli zamanınızı yatırmanız gerekir.


Sonuçta, ikinci el arabaları satmanın en avantajlı yolu nedir?

Kullanılmış bir araba satmanın zor olmayabileceğini zaten fark ettin, ancak onu uygun bir fiyata satmak ve gerçekten istediğiniz değeri elde etmek zaten çok daha karmaşık bir iştir. Sonuçta, her satış kanalının avantajları ve dezavantajları vardır ve her birinin yalnızca olumlu noktalarında kalmanın bir yolunu bulmak imkansız görünüyor.

Ancak bu zorluk, ikinci el otomobillerin satışını çok daha basit, daha pratik ve avantajlı hale getirmek için pazara giren Clondle tarafından tekrar yorumlandı.

Clondle, arabanızı mümkün olan en iyi fiyata satmak için ihtiyacınız olan her şeyi bir araya getiren asistan hizmeti sunan bir teknoloji girişimidir.

Arabanızın değerinin ne kadar olduğunu bilmek ister misiniz?

Gerisini bize bırakın: ekibimiz arabanızın satışını devralır ve her şeyle ilgilenir. t

Clondle ile tüm satış kanallarının avantajlarını tek bir hizmette birleştirmenin ve ikinci el arabanızın satış değerini artırmanın nasıl mümkün olduğunu şimdi anlıyor musunuz ?

Tüm bu yenilikleri keşfetmek için, web sitemizi ziyaret edin.


114 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Clondle Logo
bottom of page