top of page

İkinci El Online Araba Satmak

Güncelleme tarihi: 27 May 2023Aracınızı Online nasıl satabilirsiniz?
Sahibinden Araba

Online otomobil satışları, otomobil pazarında bir trend haline geldi. Korona virüs salgını ile birlikte internet üzerinden araç satışı yapma daha da büyüdü ve bu amaçla birçok araç sahibinin alternatifi oldu.

İnternet üzerinden kullanılmış araba satışları, salgın öncesi dönem olan Haziran-Ağustos (2019) ve Ocak ve Şubat (2020) ortalamasına göre% 20 arttı .

İnsanlar araba almak için, fiziksel noktaları ziyaret etmek yerine, öncelikli olarak çevrim içi araç seçeneklerini göz atmayı daha yararlı görmektedir. Hal böyle olunca online araba satışı çok daha öne çıktı.

Ancak çevrimiçi ticaret yapmak, aracınızı online satmak ne ölçüde avantajlıdır? Bu tür işlerde yer alan riskler nelerdir?

Bu yazıda bileceğimiz şey bu!

Clondle ile aracınızı satmak farklıdır!

Online araba satmanın avantajlar, dezavantajlar:

Halihazırda bir çok online platform, araç sahiplerinin araçlarını internet üzerinden daha hızlı ve güvenli bir şekilde satabilmeleri için kolaylaştırıcı bir kaynak görevi görüyor. Bu nedenle, bu çevrimiçi pazarlama, sizi bu tür satışları tercih etmeye ikna edebilecek avantajlar içerir. Bunlar:

  • İnsanlara daha geniş erişim

  • Daha iyi bir fiyata satış imkanı

  • İlgili tarafla etkileşimde pratiklik

  • İşlem şeffaflığı

Bunlar çok sayıda ve cazip avantajlardır, ancak her platformun tüm bu avantajları sunamayacağını unutmamak gerekir. Bazen belirli bir araç pazarlığı hızlandırabilir ve reklama iyi bir görünürlük sağlayabilir, ancak işlemlerde istenen şeffaflığı sunmaz.

Bu nedenle, bir araba satarken, size en olumlu noktaları sağlayan çözümü seçmek için her çözümü değerlendirmek esastır.


Online araç satışı platforma göre farklı özellikler sunar.
Çevrimiçi Araç Satışı

Online Araba Nasıl Satılır?

Çevrimiçi bir araba satmanın avantajlarına rağmen, riskler vardır: gereksiz vaktinizi harcarsınız, arabanızı beklenen değerin altında satabilirsiniz veya hatta dolandırıcıların eline düşebilirsiniz .

İyi haber şu ki, özellikle araç reklamı yapılırken model hakkında doğru bilgilerin girilmesi, dikkat çeken fotoğrafların çekilmesi ve en önemlisi potansiyel alıcılara cevap verilebilmesi gibi bazı önlemler alınarak bu sorunların kolayca önleyebilirsiniz.


Araç bilgisi

En büyük zorluk, arabanızı satın almak isteyen kişileri bulmaktır, ilan girdiğiniz bilgileri gözden geçirmeniz gerekebilir.

Araçla ilgili verdiğiniz verilerin açık ve objektif olması ve aslında alıcıyı aracın mevcut durumu hakkında bilgilendirmesi esastır.

Modelin sahip olduğu tüm niteliklere ve kusurlara sahip, temiz bir metin üretmeye çalışın. Bu aşamada, ayrıntıları atlamak veya sansasyonel ifadeler oluşturmak istemeyin. Çünkü bu alıcıları çekmek yerine onları uzaklaştırabilir.

Bir yandan, eksik bilgi vermek, ilanınızın zayıf ve hatta bir aldatmaca gibi görünmesine neden olabilir. Öte yandan, "inanılmaz fırsat" gibi çağrılar, alıcılara abartılı gelebilir.


Fotoğraflar

Ne yazık ki, iyi bir bir ilan sadece iyi bir metinle yapılmaz. Çok iyi doğal bir fotoğrafa ihtiyaç duyar.

Şöyle düşünün: İnternet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde, satılan ürünün nasıl olduğunu görmek için resimlere dikkat edersiniz. Araba satışında durum farklı değildir. Alıcıların arabanın hangi koşullarda olduğunu bilmesi için fotoğraflar son derece önemlidir.

Bununla aracın iç, dış, motor ve hatta kilometreyi gösteren panel gibi diğer detayların resimlerini hazırlamalısınız. Arabanın bir kusuru varsa, mutlaka ilana ekleyin. İlgilenen tarafın satın alırken hayal kırıklığına uğramasını beklemektense, şimdi bilmesi her zaman daha iyidir.

Fotoğraflarınız ne kadar iyi olursa, ilanın görüntülenme sayısı o kadar artar.Arabanızın Fiyatı

Arabanızı satmak için en iyi fiyatı bulmak her zaman kolay bir iş değildir . Bir aracın değeri, diğer arabalar arasında model yılı, sürüm, motor, yakıt türü, pazar gibi bir dizi faktörü içerir.

Bu nedenle, piyasa ile tutarlı değerleri içeren, sizin için cazip olan ve alıcı için hala adil olan bir fiyat marjı bulmaya çalışın. İyi bir araçla birlikte fiyatın, ilanınızın en ilgi çekici yerlerinden biri olduğunu unutmayın.


Daha fazla soru ve zaman kaybına hazırlanın

İlgili tarafların sorularını cevaplayacak vaktiniz yoksa mükemmel bir ilana sahip olmanın bir anlamı yok, değil mi? Bu zaman eksikliği, yalnızca muhtemel alıcının arabayı almaktan vazgeçmesine sebep olacaktır.

Bu tür durumlardan kaçınmak için, ilgili tarafın sizinle konuşması için her zaman teması kolaylaştırın. Bir telefon numarası veya mesaj bırakmasını seçebilirsiniz, ancak daha fazla güvenlik istiyorsanız, bazı platformlar kişisel verilerinizi iletmek zorunda kalmadan sohbet edebilmeniz için bir sohbet sunmaktadır.

Bazı durumlarda, telefon numaranızı veya e-posta adresinizi yalnızca kiminle iletişim kurduğunuzdan emin olduğunuzda bırakmak en iyisi olabilir.

Sahibinden Araç Satmak için Çevrimiçi Platformlar

Bir web reklamında ne yapılacağına ve ne yapılmayacağına dair temel ipuçlarıyla, kullanılmış arabaları satmak için çevrimiçi platformların nasıl çalıştığını öğrenmenin zamanı geldi.

Bir çözüm seçmeden önce, ne sunduğunu değerlendirmek ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek iyidir.


Sosyal medya

Kullanılmış arabaları çevrimiçi satmanın en temel yollarından biri sosyal medyanın kullanılmasıdır. Birçok araç satıcısı , örneğin satın almakla ilgilenen bir çok kişinin bulunduğu Facebook gruplarında araç ilanı yayınlamayı tercih ediyor.


Maliyet gerektirmeyen - yayın tanıtılmadıkça - ve süresiz olarak birkaç kişiye ulaşma kapasitesine sahip basit bir prosedür olmasına rağmen, güvenlik neredeyse yok denecek kadar azdır.

Sosyal medyada bilinmeyen insanlara araba satmak, açık denizde gezinmek gibidir. Kiminle uğraştığınızı bilmiyorsunuz, satışa aracılık edecek kimse yok ve herhangi bir soru veya soruna yardımcı olacak kimse yok. Her şey size ve olası alıcınıza bağlıdır. Şansınıza ne çıkarsa.


İyi bir seçenek olarak görülse de, dolandırıcılık riski en fazladır.
Araç Satışında Sosyal Medya

İlan Siteleri

Online ilan siteleri kullanılmış otomobillerin satışına odaklanan ilk internet kanallarından birisidir. Kısacası, ilgili tarafların ilgilendikleri araçları arayabilecekleri, aramalarını filitreleleyebilecekleri ve bilgi almak için platformdan arama yapabilmelerini sağlar. Eski basılı ilanların bir üst versiyonudur.

Bunun gibi platformlarda satış yapmanın dezavantajları, kişiselleştirilmiş bir hizmetin bulunmamasıdır. Arabanız herhangi bir değerlendirmeden geçmez ve pazarlık aracılar olmadan yapılır - her şey size ve alıcıya bağlıdır. Dolandırıcılığa çok açıktır, ve diğer hoş olmayan durumlar..

Pazar yerlerinin bu sektöre girmesiyle bu modelin bir evrimi ortaya çıktı: büyük çevrimiçi satış platformları kullanılmış otomobil pazarına yatırım yapmaya başladı ve sürece ek araçlar uygulayarak satış yapanlar ve satanlar için daha fazla güvenlik ve güvenilirlik sunmayı hedefledi.

E-ticaret devleri, her iki tarafın haklarını korumanın ve işlemi en iyi şekilde gerçekleştirmenin bir yolu olarak çevrimiçi satış (para çekme durumunda garantili iade), araç değerleme ve banka aracılığı gibi kaynakları sağlamaya başladılar.

Satış şansınızı artırmak için, reklam sunma seçeneklerini ortaya çıkardılar. Ancak unutmayın: Ne kadar çok zaman ve görünürlük istiyorsanız, arabanızın reklamını yapmak o kadar pahalı olacaktır.

Ancak, dokümantasyon ve diğer yasal taahhütlerle ilgili bürokratik sorunlar henüz satıcı ve alıcı tarafından çözülmemiştir. Arabalarda uzmanlaşmış kanallar olmadıklarından, ancak genel satışta, sunulan hizmetlerin gelişiminde hala uzun bir yol bulunmaktadır.


Özel siteler

Şu anda, bu niş pazardaki bazı özel platformlar internette görünmekte ve web üzerinden araç satışı için daha fazla çeviklik ve güvenlik sunmayı amaçlamaktadır.

Her aracın kendine özgü farklılıkları vardır ve profillere ve çeşitli ihtiyaçlara odaklanır: bazıları 24 saat içinde satış vaadiyle satmak için acele edenlere yöneliktir, diğerleri paraya dönüştüren olarak hareket eder ve arabalarını çevrimiçi stoklarında yeniden satmak üzere satın alır. .

Süreçte daha fazla güvenlik sağlamak için, internet üzerinden bu kullanılmış otomobil satışının arkasındaki şirketler genellikle aracınız üzerinde ihaleler düzenler, bu da satın alanlar için daha büyük bir garanti sağlar ve finansal prosedürlere dikkat eder. Bir tuzağa düşmemenizi ve müzakere edilen değeri almadan gitmenizi sağlar.

Ancak, bu tür bir araçla satış yapmak bazen iyi fiyat olmayabilir. Bazı web siteleri bir müzayede gibi çalışır, arabanızın reklamını yapar ve teklifleri bekler. Hızlı olabilir, ancak alınan miktarlar istediğinizin altında olabilir.

Diğer bir dezavantaj, arabanız üzerinde bir değerlendirme veya inceleme yapmak için veya ilgili tarafla bir test sürüşü yapılması durumunda, aracı birleşik bir tarihte bir şirket merkezine götürmeniz ve zaman kaybıdır.

Clondle ile Aracınızı Satmak Farklıdır!

Clondle aracınızı satmak için en güvenli platformdur.
Clondle İle Aracını Güvenle Sat!

Yukarıda belirtilen platformların sunduğu olumsuz noktalar nedeniyle, arabanızı çevrimiçi olarak satmanın iyi bir fikir olduğuna hala ikna olmadıysanız, Clondle'ı tanımanın zamanı gelmiştir .

Clondle, internet üzerinden kullanılmış otomobillerin satışı ve satın alınması için özel ve yenilikçi bir çözüm geliştiren bir teknoloji girişimidir. Satışın tamamı bir uygulama veya web sitesi aracılığıyla yapılır. Diğer mevcut satış modellerinde bulunan sorunları çözerek araç sahipleri ve alıcılar için olası en iyi avantajları sunar.

Clondle ile diğer platformlarda satış yapmak arasındaki temel fark kolaylık ve basitliktir. Bizimle arabanızı satmaya karar verdiğiniz andan itibaren, bir yönetici ekibi satışı devralır ve araç fiyatının belirlenmesine, incelemeye, aracın profesyonel fotoğraflarına ve hatta ödemede bile her şeyin yolunda gitmesine yardımcı olur. Tüm süreci evinizin rahatlığında, web sitesi veya uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

Satış süreci tamamen müşteri deneyimine odaklıdır ve siz evden çıkmanıza gerek kalmadan gerçekleştirilebilirsiniz.

Clondle, aracınızı satmanız için en güvenli platformdur.


533 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Clondle Logo
bottom of page