top of page

İkinci El Araba Alım Satım Kılavuzu

Güncelleme tarihi: 7 Tem 2023


Kabul edin ya da etmeyin, arabalar hayatımızda önemli bir rol oynuyor. Modern yaşam tarzımızda, içlerinde çok zaman geçiriyoruz, değil mi?

Belki de hayatınızın en önemli anlarından bazıları bir arabada gerçekleşti: ilk öpücük? Ya da doğum hastanesine gitme telaşı, belki de. Ve arkadaşlarla unutulmaz bir gezi? Üniversitede uzun zamandır beklenen boş yer için bile bir hediye!

Onlar bizim hikayemizin içindeler ve bu hikaye her zaman ilerliyor. Öyleyse, bir sonraki adımı atmak - ya da bir sonraki durağa gitmek - ve eski arkadaşınıza veda etmeniz ve yeni dört tekerlekli partnerinize hoş geldiniz demeniz gerekebilir.

Arabanızı satmak veya yeni bir tane satın almak önemli bir karardır. Ve sevdiğimiz araba modelleri her zaman gelişirken, yenilikler ve iyileştirmeler sunarken, kullanılmış araba satın alma ve satma modeli de gelişti, biliyor muydunuz?

Günümüzde, stresten ve gereksiz riskler olmadan arabanızı satışa çıkarmanın çok daha pratik ve daha güvenli yolları var. Ve elbette, kullanılmış arabanızı satın alma yolu da çok daha şeffaf ve güvenli olabilir, böylece bürokraside kaybolmazsınız.

Bu nedenle, kullanılmış araba satın alma ve satma sürecinin nasıl iki yönlü bir yol olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacağız: her seçeneğin avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak size aynı zamanda sektörde halihazırda yeni çözümlerin nasıl olduğunu da göstereceğiz, her yolun en iyilerini bir araya getirerek satın alma ve satış deneyiminizi doğru varış noktasıyla sorunsuz bir yolculuğa dönüştüreceğiz: içiniz rahat olsun.

Bizimle bir gezintiye çıkın!İçerik

Kullanılmış araba nedir?

Kullanılmış araba satmanın avantajları

Kullanılmış araba satın almanın avantajları

Kullanılmış arabalar nasıl satılır ve satın alınır

Özel olarak araba sat ve satın al

 1. Daha uzun sürer

 2. Güvenliğine dikkat

 3. Bürokrasiye hazırlanın

 4. Sen ve Araç Mekaniği

 5. Dolandırılmamaya dikkat edin

 6. Ve garanti?

 7. Toplam karar özgürlüğü

Mağazalarda ve bayilerde araba satın ve satın

 1. Daha düşük ticaret marjı

 2. Hoşçakal demeye zaman yok

 3. Daha fazlasını kimin sunduğunu ara

 4. Garanti, ancak sınırlı

 5. Daha az evrak işi

 6. Hızlı iş ve zaman tasarrufu

İkinci el otomobil pazarının getirileri

Clondle'ın Avantajları

 1. Kolaylık

 2. Toplam güvenlik

 3. Senin için daha fazla zaman

 4. Aracınızın değerlemesi

 5. Sizin lehinize teknoloji

 6. Satın aldığınızda garanti

 7. En iyi ödeme seçenekleriKullanılmış araba nedir

Arabalar bildiğimiz ürünlerin çoğu gibi değil. Diyelim ki, özellikle uygun bakım alırlarsa, çok uzun bir raf ömürleri var.

Özetle: bir araç genellikle tam olarak yeni değildir, ancak aynı zamanda açık bir aşınma veya yıpranma belirtisi göstermekten çok uzaktır. Bu nedenle, kullanılmış bir araba olarak kabul edilmek yerine, az kullanılmış şefkatli bir isim olabilir.

Teorik olarak, az kullanılmış bir otomobil olarak kabul edilebilmesi için bir aracın bazı kriterleri karşılaması gerekir:

 • 3 yaşın altında olmak

 • İlk sahibinden olması

 • düşük kilometre (80.000 km / yıldan az)

 • mükemmel iç / dış koruma durumu

 • kusursuz mekanik aksamlar


Bununla birlikte, 3 yıldan daha eski, çok bakımlı ve bakımı yapılan bazı araçlar, çoğu zaman az kullanılmışın şerefli takma adını da alırlar. Başka bir deyişle: "küçük yeni bir vücutla" kullanılırlar.

Bu koşullardaki arabaların bazı avantajları ve dezavantajları olan kendi pazarı vardır. Özelliklerini daha iyi anlamak için onlarla tanışmak güzel.


Kullanılmış araba satmanın avantajları

 • Daha az değer kaybı: Aracınızı çok fazla pazar hacmine sahip bir pazarda önemli rakama satmak mümkündür, çünkü birçok kişi daha ucuz arabalar satın almak yerine çok az kullanılan bir araba için daha fazla ödeme yapmayı tercih eder,

 • Daha fazla karlılık: teoride, az kullanılmış daha az bakım gerektirir - yalnızca düzenli bakımlı araçlar- bu da satışın karlılığını artırır.

 • Daha az zaman: Hemen satmak istediğiniz ya da kurtulmanız gereken sorunlu bir arabayı satmaya uğraşmak gerçekten zordur. Bunun yerine az kullanılmış bir arabayı satmak efor gerektirmez.


Kullanılmış araba satın almanın avantajları

 • Cazip maliyet: Kullanılmış bir araba satın alırken, 0 km'lik bir aracın bayiden çıkar çıkmaz maruz kaldığı otomatik değer kaybıyla karşılaşmazsınız.


 • İsteğe bağlı: Çoğu zaman, sıfır bir araba almak isteklerinizi tam ve zamanında karşılamayabilir. Bayide hangisi varsa onu almak zorunda kalırsınız. Fakat az kullanılmış araçlarda seçenek çoktur.

 • Garanti: Modellere bağlı olarak, fabrika garanti süresi içinde bir araç satın alırsınız, bu da ek bir gönül rahatlığıdır. Bazı markalar 5 yıla kadar garantilerini devam ettirirler.

 • Daha az bakım: Araba pratik olarak yenidir ve mekanik sorunların ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür

 • Daha az vergi: Yılın zamanına bağlı olarak, yıllık vergilerinden kurtulabilirsiniz.

 • Takas: bu sizin profilinizse, satış ve satın alma ile ilgili tutarlar arasındaki fark genellikle düşük olduğundan, ikinci el araba satın alarak arabanızı daha sık takas edebilirsiniz.Kullanılmış arabalar nasıl satılır ve satın alınır

İyi durumda az kullanılmış bir araba veya kullanılmış araba satmanın veya satın almanın, otomobil pazarındaki bir sonraki hamleniz için ilginç bir seçenek olabileceğini zaten fark ettiyseniz, bunu nasıl yapacağınızı değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir.

İster satıyor ister satın alıyor olun, aracını daha güvenli ve iyi fiyata elde etmek isteyenler için bazı seçenekler var. Genel olarak, bu yol iki ana yola ayrılır:

Satışı veya alışı bağımsız olarak, aracılar olmadan yapmak, belirli bir şekilde doğrudan satıcılar ve alıcılarla ilgilenmek.

Satışı veya alışı bayiler veya galeriler aracılığı ile yapmak.

Onları farklılaştıran temel özellikleri öğrenelim mi? Her seçeneğin avantajlarını ve dezavantajlarını daha iyi anlamak, hangisinin sizin için en iyisi olabileceğini belirlemenize yardımcı olacaktır!


Bağımsız olarak araba sat ve satın al

Araba satmak veya satın almak, farklı şekillerde üstesinden gelebileceğiniz bir görevdir.

Bazı insanlar başarılı olmak için yardıma güvenmeyi tercih ederken, diğerleri bu maceraya tek başına - ya da daha doğrusu otomobille - ve cesaretle yüzleşmenin zorluğunu kabul ediyor!

Sizin durumunuz buysa, bu tür müzakerelerin bazı özelliklerini bilmek yasaldır. • Özel araç ticareti daha uzun sürer

Özel pazarda bir araba pazarlığı yapmak, herkesin sinirlerini ve sabrını sınayan çok uzun bir yolculuk haline gelebilir.

Satış yapmak isteyenler için, ilgilenenleri filtrelemek zordur ve aracınız için ideal profil ile tamamen yerinde olmayan bir dizi potansiyel alıcıya katlanmanız gerekecektir. Aşağılayıcı fiyat tekliflerine, saçma takas tekliflerine, pazarlık yapmak için arabanızdaki kusurları bulmaya çalışan insanlara ve rutininizin bir parçası olacak bir dizi başka aksaklıklara hazır olun.

Satın almak isteyenlerin, çok sayıda çevrimiçi sınıflandırmayı ziyaret etmeleri veya arabalara yapıştırılmış klasik "Satılık: Doktor Sahibinden" ilanlarını aramaları gerekecek.

Gerçek şu ki, bu ideal eşleşmeye ulaşmak muhtemelen her iki taraf için de yorucu ve zaman alıcı bir süreç haline gelecektir. Söz konusu araca ziyaretlerin ayarlanması satıcı ve alıcı arasında tam bir takvim kontrolü gerektirecektir - belki de her ikisinin de dahil olan herkesin arabayı görmesini bekleyerek birkaç hafta sonu geçirmesi gerekir.

 • Güvenliğe dikkat

Alıcılar büyük olasılıkla ilgilenilen arabaları test etmek isteyeceklerdir. Ve bu iki anlama geliyor: Ya satan kişi aracı onlara götürmek zorunda kalacak ya da onu satın almak isteyen kişi arabanın olduğu yere gitmek zorunda kalacak.

Bu sürece dahil olan lokasyon sorununun yanı sıra, buradaki en önemli soru şudur: Bu süreçte herkesin güvenliği nasıl sağlanacak? Ne yazık ki, bu iş dinamiğine dahil olan bir dizi tehdit olabilir.

Aracınızı tanımadığınız birinin evine veya hoş olmayan sürprizler barındırabilecek herhangi bir buluşma yerine götürmeyi düşünün. Aynı şekilde, arabanızı test etme bahanesiyle evinize yabancılar sokmak o kadar da akıllıca bir hareket olmayabilir, değil mi?

Aynısı alıcılar için de geçerlidir: Bir aracı test etmek için yabancıları ziyaret etmek riskli bir deneyim olabilir.

 • Bürokrasiye hazırlanın

Yapılan anlaşma? Mükemmel! Şimdi evrak işlerine hazırlanın!

Özel olarak araba satmak ve satın almak, hem satıcıyı hem de alıcıyı, sezgisel olmayan bir transfer sürecindeki dokümantasyon, anketler ve diğer adımlarla ilerlemekten sorumlu kılar.

 • Sen ve araç mekaniği?

Bir aracı bağımsız olarak satın almak ve satmak çoğu zaman birçok soruyu içerir - tüm cevapları değil.

Özel alıcının, aracın kalitesinden emin olmak için arabanın hangi öğelerinin değerlendirilmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Bu analiz, herkesin sahip olmadığı, kabul edelim ki belli bir teknik bilgi düzeyini gerektirir.

Arabanın mekaniği ve sistemleri hakkında doğru soruların nasıl sorulacağını bilmek ve ona göz kulak olmak, satın almakla ilgilenen ancak konuyla ilgilenmeyen herkes için zor olabilir.

Öte yandan, satıcının son yağ değişimi, lastik profilinin ne olduğu, aküyü test etme ve diğer teknik sorulara cevap vermeye hazırlıklı olması gerekir. Plansız bir şekilde yanıt vermek veya şüphe göstermek, ilgili tarafa güvensizlik verebilir.

Buna ek olarak, piyasadaki otomobillerdeki çok sayıda model ve mevcut varyasyonla, satılacak modelin tam olarak hangisi olduğunu doğru bir şekilde belirlemek zor olabilir.

 • Araç pazarındaki dolandırıcılıklara dikkat edin

Arabalarını tek başına satmayı seçen deneyimsiz satış görevlileri, kendilerini bir dizi hoş olmayan duruma maruz bırakıyor olabilir.

Bir örnek ister misin? Satıcının arabasının plakası açıkken fotoğrafını çektiği otomobil ilanlarına rastlamak alışılmadık bir durum değildir. Kötü niyetli suçlular bir dizi dolandırıcılık ve dolandırıcılık yapmak için bu bilgilerden yararlanabilir, biliyor musunuz?

 • Özel olarak araba satmak ve satın almak bir garanti sunmaz

Özel piyasada araç pazarlığı yapmak, özellikle satın alanlar için pek fazla garanti sunmuyor.

Satın alma işleminden sonra araca gelen herhangi bir sorun, satıcının değil, tam anlamıyla sizin sorununuzdur. Herhangi bir sorumluluk söz konusu değildir - tabii ki aracın hala geçerli bir fabrika garantisi yoksa.

 • Toplam özgürlük: siz karar verin!

Bu, yaz kullanılmış aracınızı belirli bir şekilde müzakere etmenin en büyük avantajı: ilgili kararların ve değerlerin tam özerkliği!

Aslında, istediğiniz fiyata satmak veya satın almak, birçok kişinin bu çözümü aramasının ana nedenidir. Pazarlık sırasında satıcı, ilgili tarafı aracın gerçek değeri konusunda ikna edebilir ve karşılığında alıcı, araç sahibini kendisine bir indirim yapması için etkileyebilir.Mağazalarda ve bayilerde araba satın veya satın alma

Arabasıyla pazarlık yapmayı düşünen herkes, hemen her zaman ilgilenen bir kurumsal alıcıya satış yapmayı seçer: mağazalar ve araba bayileri.

Aracınızı kabul etmekte tereddüt etmeyecekler, ancak elbette anlaşmanın sona ermesi için koydukları koşullar altında. Bu terimler değişebilir, ancak kesin olan bir şey var: para kaybedeceksiniz.

Araç mağazalarından satın almak, özel pazarın güvensizliklerinden kaçınmayı düşünen herkes için de iyi bir seçenek olabilir. Ancak aşağıda göreceğimiz gibi her şeyin bir bedeli vardır.

 • Daha düşük ticaret marjı

Sözlü hizmetinizi harcamaya hazır olun: mağazalar ve bayilerle pazarlık yapmak kolay değildir. Herhangi bir tüccar gibi, bu kuruluşlar da aracınızı ucuza ödeme almak veya size pahalıya satmak istiyor.

Bunu söylemek abartılı görünebilir, ancak buradaki mantık şudur: mağazalar ve bayiler, herhangi bir fiziksel işletme kurumu gibi, ağır sabit ve işletme maliyetlerine sahiptir - kira, su, enerji, personel, vergiler, sigorta, lisanslar ve diğerleri. Bu nedenle, faaliyetlerini karlı kılmak için satış yaparken kar marjlarını garanti altına almak için araçlarınızın değerinin oldukça altında değerler sunacaklardır.

 • Arabana veda et

Birçok otomobil mağazası, konsinye seçeneği sunar: satış yalnızca bir alıcı göründüğünde geçerlidir. Mağaza, bu durumda, ikisi arasında bir bağlantı görevi görür.

Bu satış türünde, özel olanın aksine, aracınızı en kısa sürede teşhir edebilmesi ve ilgili tarafları çekebilmesi için arabanızı hemen mağazaya teslim etmeniz gerekir.

Araç satışlarına yüksek marjlar uygulandığından, arabanızın satın almaya istekli bir ilgili taraf bulması biraz zaman alabilir. Günlük rutinleriniz için araca ihtiyaç duyduğunuz gerçeğiyle mağazaların çok anlayışlı olması pek olası değildir.

Diğeri bayide satılırken kullanmaya devam edebileceğiniz başka bir aracınız yoksa, sonunda - kelimenin tam anlamıyla - yaya kalırsınız.

 • Daha fazlasını kimin sunduğunu ara

Aracınızı pazarlık etmenin daha hızlı bir yolu olsa da, mağazalara ve bayilere satış yapmak, tamamen dinlenebileceğiniz ve zamanınızın tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelmez.

Bu tür bir işte bile, arabanızın teknik değerlendirmelerini yapacak birkaç mağazayı ziyaret etmeniz gerekecek ve ancak o zaman teklifler yapacaklar - ki bu çok değişebilir.

Az kullanılmış arabanız için en iyi teklifi bulmaya çalışırken, kurumları ziyaret etme ve birbirinizin tekliflerini toplama süreci zaman alıcı ve yorucu olabilir. • Garantili ancak sınırlı araçlar

Mağazalarda ve bayilerde satılan kullanılmış arabalar garantili mi? Evet var! Ancak bu cevap için heyecanlanmadan önce bilmek güzel: genellikle 3 aydan fazla sürmez.

Elbette, doğrudan sahibinden bir araba satın almaya göre zaten bir avantaj. Ancak böyle bir ürün kategorisi için 3 aylık garanti, gönül rahatlığıyla tam olarak eşanlamlı değildir. Sonuçta araç yıllarca kullanılmalı!

Bu oyunun bir parçasıdır: Bu kuruluşlar, stoğundan geçen bir aracın herhangi bir sorununu çözmek için çok fazla kaynak yatırmayacaktır. Bu, işteki karlılığınızı zayıflatabilir.

Risk her zaman müşteride kalır.

Daha az evrak işi

Evet, burada dokümantasyon bölümüne de biraz zaman ayırmanız gerekecek.

Hatta birçok bayi ve mağaza sürecin önemli bir bölümünü müşterilerine iletiyor - bu bir kural olmasa da, tamam mı? - ancak yine de belgeleri imzalamak ve hatta bir kayıt ofisine gitmek için biraz zamana ihtiyacınız olacak.

 • Hızlı iş ve zaman tasarrufu

Otomobil mağazalarıyla ve bayileriyle arabanızla pazarlık yapmanın en bariz avantajı çevikliktir: sürecin bazı aşamalarını atlarsınız - arabanızla ilgilenen bir alıcı veya aradığınız arabayı satan birini bulmak gibi - ve doğrudan işin anlaşma aşamasına geçersiniz. değer.

Pazarlık yapma zamanı geldiğinde bile, her şey genellikle hızlıdır: sonuçta, buradaki pazarlık gücünüz neredeyse sıfır olduğundan, muhtemelen teklif edileni kabul etmeniz gerekecek - ister satış ister satın alın.

Kısaca: Satanlar için hızlıdır, ancak çok az kazandırır. Arabanızı satma isteğiniz varsa - veya belki de zor kazandığınız parayı pek umursamıyorsanız - bu onurlu ve çok hızlı bir çıkış yolu olabilir.

İkinci el otomobil pazarının getirileri


Özel pazarda veya mağazalarda ve bayilerde araç pazarlığı yapmanın farklılıklarını ve özelliklerini bilmek, ihtiyacınız olan şey için hangi çözümlerin en iyi seçenek olabileceğini anlamak için önemlidir.

Ancak, iki iş türünün artılarını ve eksilerini değerlendirirken, bu modellere bir alternatifin ortaya çıkmasının geçmişte kaldığı hissine kapılmıyor musunuz? İşin içinde birçok dezavantaj var!

Gerçek şu ki, hiçbiri tüketiciye ve yolculuğuna odaklanmıyor: karlılık, nakit akışı, dahil olanların kişisel çıkarlarına ve sonunda hem yorucu hem de cesaret kırıcı.

Ama sakin olun: Bir araba satmaktan veya satın almaktan vazgeçmeden önce, sektöre yönelik yeni iş modellerinin haritada görünmeye başladığını bilmek önemlidir!

Ve evet, deneyimi herkes için daha tatmin edici hale getirmeyi amaçlayan yenilikçi ticari yaklaşımlarla yıkıcı teknolojiler ve yeni hizmet vizyonlarıyla bağlantılıdırlar.

Uber ve otomobili bir tüketici malı olarak değil, bir hizmet olarak anlayan diğer platformlar hakkında konuşmak apaçık görünebilir. Ancak bu pazar hakkındaki görüşümüzün onlarca yıldır durgun olduğunu düşünmek önemlidir, değil mi?

Özgün ve farklı bir fikir tüm farkı yaratabilir ve sektörde devrim yaratabilir!

Yukarıda bahsettiğimiz örneklerde olduğu gibi, otomobil pazarına giden yolda olanlar için hala birçok yeni imkan açılmaktadır.

Bunlardan biri, Clondle tarafından sunulan ve araba satma ve satın alma deneyimini çok daha sorunsuz, daha kolay, daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli hale getirdiği görülen hizmettir .

Clondle, mevcut iş modellerini çok dikkatli bir şekilde inceleyen ve kullanıcıya çok hassas bir katma değer sunan bir hizmette hem hız, rahatlık hem de en iyi fiyatın güçlü yanlarını bir araya getiren yenilikçi bir çözüm oluşturan bir girişimdir.

Aynı fikirdeyiz: Araç satın almak ve satmak, her zaman farklı ölçeklerde, dahil olanlara bir miktar stres ve yorgunluk getirdi. Clondle'ın önerisi bu müzakereyi çok daha basit ve daha rahat hale getiriyor: örneğin arabanızı evinizden çıkmadan satmak mümkündür.

Clondle ile araba satın almanın ve satmanın ne kadar farklı olduğunu görün

 • Kolaylık

Clondle ile ilgili tüm işleri unutabilirsiniz: Clondle asistan ekibi, bir asistan olarak hareket ederek aracınızın tüm pazarlıklarını üstlenir.


 • Toplam güvenlik

Clondle asistan, ziyareti planlayan ve onlara eşlik eden, uygunluğa göre satıcı ve alıcıyı senkronize eden kişidir. Bu hizmetiyle, yabancılarla karşılaşma konusunda risk almak zorunda kalmazsınız.

 • Senin için daha fazla zaman

İlanlar için araştırma yapmak, ilgili taraflarla ilgilenmek, arabanızı şehirdeki test sürüşlerine götürmek ve mağazalarda ve bayilerde değerlendirmeler yapmak için zaman harcamak, her zaman araba alım satım rutininin bir parçası olmuştur.

Clondle ile, asistan ekibi tüm bunları yapar, böylece yalnızca sizin belirlediğiniz kriterlere göre en iyi alıcı ve satıcıları seçer. Yalnızca en iyi teklifleri alın! • Aracınızın değerlemesi

Clondle'da arabanızın değerini düşürmez: Aksine, aracınızın ne kadar değerli olduğunu her zaman pazarı bilen ve en iyi fiyat aralığının ne olduğunu tam olarak bilen analistlerimizin rehberliğinde siz belirlersiniz.

 • Sizin lehinize teknoloji

Clondle'ın uzman servisi, piyasada uzman analistlerle insan faktörüne ve karar vermeyi destekleyen akıllı teknolojiye dayanmaktadır. Böylece, işletmeniz için en uygun profil ile arabanızın potansiyel alıcılara sunulacağını bilirsiniz.

Aracınızın aşırı eleştiriye maruz kalmasını önlemenin yanı sıra, teklif sizinki gibi bir araba arayan bir alıcıya duyurulduğunda mümkün olan en iyi teklifi alma şansı çok artar!

 • Satın aldığınızda garanti

Her gün büyüyen , size en çok hitap eden modeli seçip bulmanızı sağlayan geniş bir araç tabanına ek olarak , yeni arabanızı ClondleI ile satın almak, bu tür satın almalarda aradığınız tüm garantileri sunar.

 • En iyi ödeme seçenekleri

5 bankada kolay finansman ile hayalinizdeki arabayı cebinize sığdırmak çok kolay. Clondle ekibi, bütçenize uyan ve az kullanılmış arabanızı satın almayı mümkün kılan görüşmelerle sizin için en iyi finansman seçeneklerini bulmanıza yardımcı olur. Bunların hepsi kolay ve çevik bir şekilde, böylece mümkün olan en kısa sürede yeni bir arabaya binebilirsiniz.

153 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


Clondle Logo
bottom of page