top of page

İkinci el araba satın almadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Sıfır araba fiyatlarındaki artış devam ediyor. Dolardaki ve vergilerdeki artışın yanı sıra, koronavirüsün neden olduğu sağlık krizinin bir sonucu olarak en az 10 otomobil üreticisinin üretimi durma noktasına geldi. Bunun sonucu bayilerde daha az satış yapılıyor.

Ancak, bu durumdan ikinci el araba pazarı tam tersi etkilenmiş durumda. İkinci el otomobil pazarı, satılan yeni araba sayısındaki düşüşle durmaksızın büyüyor ve özellikle araba isteyenler tarafından çok tercih ediliyor.İkinci el araba satın almadan önce nelere dikkat edilmelidir?

İyi ve ucuz bir arabaya yatırım yapmak isteyenler için seçenek genellikle ikinci el bir araba seçmektir. Bununla birlikte, satın almanın sorunsuz olması için modelin iyi durumda olduğundan emin olmak gereklidir.


1 - Dış ve iç detaylara dikkat edin

İkinci el araba satın alırken görsel bir inceleme yapmak önemlidir. Buradaki bazı detaylar çok fazla dikkati hak ediyor: üstyapının durumu, üstyapının görünümü, boyanın durumu, lastikler ve süspansiyon seti.

Arabadaki gözlem burada bitmiyor. Arabanın diğer öğelerinin yanı sıra döşemesini, direksiyonu, camları ve kilitleri, aynaları ve pedalları kontrol etmek hala gereklidir.

Ucuz bir araba satın almak cazip olduğu kadar, kullanıldığını, başka sahipleri olduğunu ve her zaman ilgilenilmediğini hatırlamakta fayda var. Bu ayrıntıları gözlemlemek, sizi daha sonra onarımlarla daha fazla yatırım yapmaktan kurtarabilir.2 - Kılavuzu okuyun

Sıkıcı görünebilecek biraz daha teknik bir faktör, kılavuzu okumaktır. İkinci el araba satın almak, yalnızca modelin nasıl çalıştığını biliyorsanız ve beğenirseniz gerçekten doğru olacaktır.

Ayrıca, araba kılavuzu hangi revizyonların ne sıklıkta yapıldığını gösterir. Bu bilgilerin elinizde olması karar vermenizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bakımları doğru yapılmadıysa belki de bu o kadar da avantajlı bir iş değildir.

3 - Motoru ve şanzımanı inceleyin

İkinci el araba seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise motor ve şanzımandır. Görsel bir incelemeden çok, herhangi bir mekanik sorunu belirlemeye çalışmak ve işletmenin tuzağa düşmesini önlemek için bir test sürüşüne ihtiyaç vardır .

Gürültüyü ve parçalardaki herhangi bir arızayı belirlemek için güvenilir bir tamirciden değerlendirme istemek iyi bir alternatiftir.

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Clondle Logo
bottom of page