top of page

Hibrit otomobil almalı mıyım?

Hibrit arabanın faydaları nelerdir?

Hibrit sürüş, geleneksel otomatik otomobil sürmeye benzer, bu nedenle performanstan çok az ödün verilir.

Çoğu güçlü hibrit, eko'dan güce kadar değişen bir güç modu seçeneğine de sahip olup ve sürücünün sürüş koşullarına bağlı olarak maksimum verimlilik veya performans seçmesine olanak tanır.


Hibrit araba almalı mıyım?

Kilometrenizin çoğunu şehir içinde ve çevresinde yaparsanız, hibrit bir araba size uyacaktır, çünkü yalnızca elektrikle çalışmaktan en fazla faydayı elde edersiniz, bu da etkin bir şekilde ücretsiz seyahat demektir.

Sık sık kısa yolculuklar yapıyorsanız ve bir hibritin ekstra esnekliğine ihtiyacınız yoksa, o zaman size ucuz şehir seyahati sağlayacak ve egzoz emisyonu olmayan bir elektrikli araba ile daha iyi durumda olabilirsiniz.

Bununla birlikte, çok fazla kilometre yaparsanız, verimli bir dizel araba daha iyi durumda olabilirsiniz. Otoyollar ve hızlı A-yolları, hibritlerin en az verimli olduğu yol türleri olduğundan, hibritten daha iyi yüksek hızlı yakıt ekonomisi sağlaması muhtemeldir.Son yaşanan olaylar ve alınan emisyon tedbirleriyle birlikte satışları hızla düşen ve bir çok şehirde yasaklanmaya başlayan dizel motorlara günümüzde en büyük alternatif hibrit arabalardır, yüzde 100 elektrikli otomobillerin tam randımanlı (düşük fiyat yüksek menzil) devreye gireceği zamana kadar önemli bir köprü görevi görecek gibi gözüküyor.


Hibrit arabaların avantajları

Çevre dostu: Hibritlerde hem elektrik motoru hem de benzinli motor bulunduğundan, daha az fosil yakıta ihtiyaç duyarlar, bu da karbondioksit (CO2) emisyonlarını azaltır. Ayrıca, birim yakıtla katedilen mesafe açısından daha verimli bir performans gösterirler.

Ekonomik avantajlar: Çevre vergilerinden muaftırlar. Birçok yerde, hibrit alıcıları ve sahipleri için vergi indirimleri ve teşvikler getirilmiştir.


Rejeneratif frenleme: Hibritler, sürücü frenlediğinde bataryanın biraz şarj edildiği "rejeneratif frenleme" adı verilen sistemi kullanır. Bu mekanizma, sürücüye arabasını şarja takmadan önce daha fazla zaman verir. Daha yüksek ikinci el piyasa değeri: Birçok insan yakıtlardaki fiyat oynamalarından rahatsız oldukça ve daha çevre bilinci edindikçe, hibrit ürünlere geçmeye daha istekli oluyorlar. Bu yüzden, hibritlerin ikinci el değerleri sürekli artıyor. Daha hafif: Hibrit ürünler, arabaların daha az enerji harcamasına neden olan hafif malzemelerle üretilir. Küçük ve hafif yapılı motorları da enerji tasarrufu sağlar.

Hibrit arabaların dezavantajları

Daha az güç: Elektrik motoru ile benzinli motoru birleştiren hibrit ürünlerde öncelikli güç kaynağı benzinli motordur. Bu nedenle, ne benzinli motor ne de elektrik motoru, çok güçlü çalışmaz. Hibritler günlük rutinlerinde şehirde araba kullanan sürücüler için iyidir. Fiyat: Hibrit arabaların ilk maliyeti çoğu durumda çok daha pahalıdır. Daha yüksek bakım masrafları: Motorları ve sürekli gelişen teknoloji sebebiyle gerekli uzmanlığa sahip bir teknisyen bulmak kolay olmayabilir. Üstelik uzmanlar büyük ihtimalle bakım ve onarım için sizden daha fazla ücret alacaklardır. Ayrıca, en yüksek bakım masrafı bataryanın yenilenmesidir. Daha az yol tutuşu: Hibritlerin mekanizması daha karmaşıktır, bu da fazladan ağırlığa sebep olur ve yakıt verimliliğini azaltır. Bu nedenle hibrit araba üreticileri ağırlığı azaltmak için daha küçük motor ve bataryalar geliştirmek zorunda kalmıştır. Ancak bu arabanın gücünü ve gövde ile süspansiyondaki desteği azaltır. Elektrik çarpması riski: Hibrit bataryalarında yüksek voltaj bulunur, bu da elektrik çarpması riskini artırabilir.

114 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


Clondle Logo
bottom of page