top of page

Doğru arabayı seçmeniz için 5 ipucu

Güncelleme tarihi: 17 Mar 2021

Araba satın almak göründüğü kadar basit değil, değil mi? Aslında, yeni bir araca yatırım yapmak, güvenilir bir satıcı aramayı, modelleri, fiyatları, ödeme yöntemlerini, belgeleri ve diğerlerini aramayı içeren uzun bir süreç haline gelebilir.

Bu nedenle aceleci bir karar vermek alıcı için güzel bir baş ağrısına neden oluyor çünkü yanlış arabayı seçmek, ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi memnun etmeyen veya karşılamayan bir modelde para kaybetmenize neden olabiliyor.

Bu durum göz önüne alındığında, bir araba satın almadan önce bazı önemli noktaları değerlendirmek her zaman iyidir: bu şekilde, iyi bir anlaşma yapıp yapmadığınızı ve seçilen arabanın gerçekten profilinize sahip olup olmadığını anlayabileceksiniz.

Piyasadaki araba türleri

Alacağınız ideal arabanın hangisi olduğunu anlamadan önce, piyasanın sunduğu seçenekleri yani sokaklarda bulunan araç çeşitleri ve kategorileri neler olduğunu bilmek gerekiyor.

Şu anda, satılık birçok araba sınıfı var, ancak en çok arananlardan bazılarından bahsedelim: Sedanlar, Hatchback'ler SUV'lar, coupe'ler pikaplar ve station vagonlar.

Hatchback

Hatchback kısaltılmış arka kısım ve özelliklere sahip tasarım yapılandırması nedeniyle genellikle çiftlere veya küçük ailelere yöneliktir. Ambar arabaları kategorisi içinde, örneğin kompakt hatchback ve premium hatch gibi bazı alt sınıflandırmalar vardır.

Kompakt kapak en basit modeldir ve genellikle daha ucuzdur. Daha küçük araçlar oldukları için, birçok otomobil üreticisinin giriş modeli olarak kompakt bir hatch modeli var, yani hattaki en uygun fiyat.

Motoru çoğu durumda 1.0 ve 1.2 sürümlerinde bulunur. Günümüzde en çok satan kompakt hatchbackler Hyundai i20, Ford Ka, Fiat Argo ve Volkswagen Polo'dur.

Premium hatchback, 1.4, 1.6 ve 2.0'a kadar versiyonlardaki motorlarla sportif ve lüks seçeneklere sahiptir. Bugün en çok satan modellerden bazıları , Volkswagen Golf, Ford Focus, Mercedes-Benz A ve Volvo V40'tır.Sedan

Sedan kategorisi, özellikle arabayı otoyollarda kullanmayı seven geniş aileler için, kapasitesi iyi olan bagajıyla büyük bir fark yaratan alanla dikkat çeken kategoridir.

Sedanlarda ayrıca kompakt ve lüks sedanlar gibi başka hatlar da var. Motorlar ve kapak, 1.0'dan daha güçlü versiyonlara kadar değişebilir.

Piyasada Ford Ka Sedan, Hyundai HB20S, Renault Logan, Toyota Yaris Sedan, Honda City, Toyota Corolla, Volkswagen Jetta ve Mercedes-Benz C - Class gibi her zevke ve ceplere uygun iyi seçenekler sedan var.SUV

SUV, alanı, yüksek direksiyonu ve güvenliği nedeniyle Brezilyalıların favori kategorisi haline geldi. Ayrıca daha çok rustik yollarda ve arazi yollarında seyahat edenler için bu en uygun otomobil sınıfıdır.

Daha güçlü motorlar ve daha ağır gövdeler nedeniyle, genellikle o kadar ekonomik değildirler, ancak çarpıcı bir estetik, iç mekan ve çok yönlülük ile çekerler.

En iyi bilinen SUV modelleri arasında, Nissan Kicks ve Hyundai Creta'nın yanı sıra, SUV'lar arasında bir süredir satış liderleri olan sevgili Jeep Renegade ve Jeep Compass yer alıyor.
Pikap

Bu, iyi bir kargo bölmesine sahip olduğu için bir çalışma aleti olarak popüler hale gelen bir araç kategorisidir.

Örneğin, bagaj için daha fazla alana ihtiyaç duyanlar da genellikle kamyonetler ararlar. Ve elbette, bu tür bir aracın sunduğu sağlam tasarım ve gücün hayranı olan birçok kamyonet sahibi var.

Piyasadaki en çok satan pikap modelleri Fiat Strada, Volkswagen Saveiro, Chevrolet Montana, Fiat Toro, Toyota Hilux, Chevrolet S10, Ford Ranger ve Volkswagen Amarok'tur.
Her profil için ideal araba nasıl seçilir?

Piyasada hangi araba kategorilerinin mevcut olduğunu bilmek, profiliniz için en iyi aracı seçerken büyük fark yaratıyor, katılıyor musunuz?

Ancak bu tek başına yeterli değildir. Elbette, ne istediğinizi veya neye ihtiyacınız olduğunu zaten bilmek bir avantajdır, ancak profiliniz için ideal arabayı bulabilmeniz için başka faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.

1- Bütçeyi değerlendirin

Bazı araba kategorilerini araştırdığınızı ve bazı modelleri tercih ettiğinizi varsayalım. Kendinize ve yaşam tarzınıza uygun otomobili gerçekten alıp almayacağınızı öğrenmek için, öncelikle bütçenize uygun olup olmadığını anlamanız gerekir.

Bunu yapmak için, bir arabada aradığınız, rutininize uyan özellikleri listelemeye çalışın ve değerleri arayın. Ancak o zaman, istediğiniz araca sahip olmanın ne kadara mal olduğunu ve karşılayabileceğiniz kadar olup olmadığını öğrenebileceksiniz.

Ama hata yapmayın! İstediğiniz araba her zaman ihtiyacınız olan veya sahip olabileceğiniz araba değildir. Özelliklerin sıralanması söz konusu olduğunda, neyin gerekli olduğuna, rutininizde gerçekten neyin fark yaratacağına odaklanın.

Örneğin, tasarım detaylarına ve ekstra işlevlere bağlı kalırsanız, bu yalnızca aracınızı daha pahalı hale getirir ve bütçenizin tükenmesine neden olur.


2- İhtiyaçlara odaklanın

Sadece listelemek, profiliniz için ideal arabayı bulmak için yeterli değildir, çünkü heyecanlanıp odağınızı kaybedebilirsiniz. Öyleyse, başlangıç ​​olarak şu soruyu yanıtlamaya çalışın: "Rutinimde yaptığım her şeyi yerine getirmek için bir arabada neye ihtiyacım var?"

Cevabınıza yardımcı olmak için, örneğin arabayı kaç kişinin kullanacağını düşünebilirsiniz. Kompakt bir kapağa sahip olmanın sizin için ideal olduğunu düşündüyseniz, ancak beş kişilik bir aileniz olduğunu düşünmediyseniz, o zaman gerçek ihtiyacınızı değerlendirmediniz - birçok insan için bir araba.

Ayrıca en önemli şeyi, yani ne amaçla bir araba istediğinizi unutamazsınız. Seyahat, iş veya rutin için, kullanımınıza uygun bir model aramanız gerekir: Sonuçta, seyahat etme alışkanlığınız yoksa seyahat için bir arabaya yatırım yapmanın bir faydası yoktur.

3- Arama

Bütçe, özellikler ve ihtiyaçlarla ilgili tüm araştırmalar ancak tek bir şekilde mümkündür: araştırma. Doğru! Arama yapmazsanız, sizin için doğru arabayı bulamazsınız.

Ve tüm bu arama, profilinize uyan araba kategorisi, ihtiyaç duyduğunuz özelliklere sahip olan ve tabii ki değerlerin yanı sıra ihtiyaçlarınızla uyumlu olan modeller gibi bir dizi detayı içerebilir.

Araştırmanızda, bir araç satın alma yollarını, ödeme yöntemlerini ve en önemlisi gelecekteki bakım ve ücretleri de düşünebilirsiniz - sonuçta, bakımını yapamıyorsanız bir otomobile yatırım yapmanın bir anlamı yoktur.

Bu nedenle, yakıt tüketimini ve ortalama bakım maliyetini, ayrıca IPVA değerlerini, araç ruhsatını ve sigorta fiyatını araştırabilirsiniz.

4- Kullanılmış ve kullanılmış araba satın almayı düşünün

Önceki öğelerin hepsini değerlendirirken bile ihtiyacınız olan arabayı almaktan hala uzak olduğunuzu ve profilinize uyduğunu fark ettiyseniz, belki de diğer seçenekleri göz önünde bulundurmanın zamanı gelmiştir: kullanılmış ve kullanılmış arabalar.

Değeri bütçenize uymayan sıfır km'lik bir arabayı düşünmeden önce kullanılmış ve kullanılmış arabaları aramak her zaman ilginçtir. Nedeni basit: Belki de yüksek yatırım nedeniyle, daha uygun fiyatlı alternatifleri değerlendirmeden sizin için mükemmel olan bir modelden vazgeçiyorsunuzdur.

Sizi memnun eden, kullanılan ya da kullanılan aynı model, çok daha cazip bir maliyete sahip olabilir ve ihtiyacınız olan her şeyi bir araçta karşılayabilir. Ve en iyisi, pazarın yenileri için hiçbir şey kaybetmeyen, kullanılmış ve kullanılmış arabaların harika seçenekleriyle dolu olmasıdır.

Bu nedenle, kullanılmış ve kullanılmış modelleri de karşılaştırdığınızdan emin olun: yeni bir kompakt ile aynı değere sahip, örneğin daha geniş, kullanılmış veya kullanılmış bir model elde edebilirsiniz.5- Test sürüşleri yapın

Zaten hesaplar yaptınız, bütçenizi değerlendirdiniz, özellikleri listelediniz, ihtiyaçlarınızı gözden geçirdiniz, kullanılmış ve kullanılmış arabalar olarak değerlendirdiniz, ancak daha önce test sürüşü yapmazsanız sizin için mükemmel olduğuna inandığınız araca yatırım yapmanın bir anlamı yok ve araç alıştırmasını deneyin.

Herhangi bir karar vermeden önce otomobille deneyiminizi değerlendirip direksiyonun nasıl olduğunu, konforun nasıl olduğunu, araca uyum sağlayıp sağlayamayacağınızı ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını hissetmeniz çok önemlidir.

Görmek - ya da daha doğrusu sürmek - inanmaktır.

Sizin için doğru arabayı nerede bulabilirim

Yukarıdaki kontrol listesi ile sizin için mükemmel arabayı almaya çok yakınsınız. Tek bir ayrıntı eksik: İdeal aracı nerede bulabilirim?

Günümüzde araba edinmenin yolları çok çeşitlidir. Mağazalarda ve bayilerde alışveriş yapmak veya özel görüşmelere katılmak gibi daha geleneksel yöntemlere bile aşina olabilirsiniz.

Ancak bilmeyeceğiniz şey, diğer alternatiflerin halihazırda ortaya çıktığı, tesise teknolojik çözümlerle pratik ve hızlı bir şekilde otomobil pazarlığı yapma imkanı sunan yenilikçi yöntemler.


Araba satın almanın geleneksel yolu

Zaten bildiğiniz geleneksel otomobil pazarlığı yöntemleri, değil mi?

Mağazalar ve bayilerden, araç stokları ve bağımsız satın alma, aracı doğrudan özel bir sahibinden satın alanlardan bahsediyoruz.

Her iki yol da avantajlar ve dezavantajlar sunar. Mağazalarda ve bayilerde satın almak, aynı yerde daha geniş bir model yelpazesi bulmak daha kolay olabilir ve bu şirkete bağlı olduğu için belki daha az bürokrasiden geçersiniz. Araçlara kısa bir garanti verilmesine rağmen, bu tür bir satın alımın en büyük dezavantajı, satıştan kar elde etmesi gereken mağaza sahiplerinin istismar edici değerlerinde olabilir.

Özel bir mal sahibiyle pazarlık yapmak, bu fiyat ihlallerini önleyebilir ve ticaret çok daha esnek hale gelir. Bunun dezavantajı, tüm evrak işleriyle yalnızca belgelerle uğraşmanın yanı sıra tanımadığınız insanlarla uğraşmanın stresli olabilmesidir - kökenini bilmediğiniz bir araba satın alırken güvenlik eksikliğinden bahsetmiyorum bile.

Araba satın almanın modern yolu

İyi haber şu ki, bu sürece daha fazla teknoloji uygulayarak bir otomobilin alım satımını müzakere etmenin yeni yolları var.

Doğru! Birçok web sitesi ve uygulama otomobil pazarına giriyor ve alışveriş deneyiminizi geliştirmek için yenilikçi çözümler sunuyor.

Clondle, arabanızı hızlı, rahat ve kolay bir şekilde satın almanızı veya satmanızı sağlayan akıllı platformunu bu yenilikler senaryosunda sunar. Her şeyin en iyisi? Her şey platform aracılığıyla yapılabilir .


Sizin için mükemmel aracı bulmak için, tümü daha önce analist ekibimiz tarafından değerlendirilmiş olan kullanılmış ve kullanılmış arabalar kataloğumuza göz atın ve en çok ilgilendiğinizi bulun. Bunun avantajı, sonuçları ihtiyaçlarınıza ve özelliklerinize göre filtreleyebilmenizdir!

Ekibimiz, yeni arabanızın satın alınması için gerekli tüm görüşmeler ve dokümantasyonla ilgilenecektir. Daha fazla istemek? Test sürüşü için bile hiçbir şey için evden çıkmanıza gerek yok: Clondle istediğiniz aracı size götürür, böylece onu deneyebilir ve en iyi seçim olduğundan emin olabilirsiniz!

Naber? Sizin için doğru arabayı kolay, güvenli ve konforlu bir şekilde bulmanın heyecanını mı yaşıyorsunuz? Şu anda Clondle arabalarına göz atın ve blogumuzda buna benzer diğer makaleleri okumayı unutmayın.122 görüntüleme0 yorum

Comments


Clondle Logo
bottom of page