top of page

Dizel araba satışlarında büyük düşüş!

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2021'in ilk yarısında dizel araba satışlarında %21 oranında azalma görülmüştür. Benzinli araba satışları %97, hibrit otomobil satışları da %340 oranında artmıştır. Dizel arabaların pazar payı 2020'ye oranla %20.3 oranında gerilemiştir.


ODD 2021 Verileri

Elektrikli otomobillerde 6 aylık artış oranı %415 seviyesine çıkarken, otogazlı otomobiller de %61 oranında daha fazla tercih edilmeye başlandı.


ODD 2021 Verileri

Emisyon şartları daha çevreci hale getirilirken, markalar da yeni şartlara ayak uydurabilmek adına dizel motordan vazgeçmeye başladı. Son gelişmeler, pazarda satılan dizel otomobil sayısının da azalmasına yol açtı.


Türkiye otomobil pazarında motor tipi benzinli olan araçlara ilgi devam ediyor. Dizel arabaların azalmasıyla birlikte çevreci Hybrid motor tipine yönelme başlamış durumda.


Dizel arabaların pazardaki payı geçen yıl yüzde 42.4 oranındayken, benzinli otomobillerin payı ise yüzde 50 oranındaydı. Bu dönemde 891 adet de elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.


24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


Clondle Logo
bottom of page