top of page

Arabamı Ne Zaman Satmalıyım?


Arabanıın bakım masrafları arttı, bir üst modele geçmenin zamanı geldi mi?
Arabamı Hangi durumlarda Satmalıyım?

Bir araba sahibi olan herkesin aklından her zaman çıkan bir soru şudur: Arabamı kullanmaya devam mı etmeliyim, yoksa satmalı mıyım? Araç sahipleri için çok kısa bir süre içinde bakıma çok fazla para harcamaya başladığında çok yaygın bir sorundur.

Bu göz önüne alındığında, araçta birçok sorun olsa bile onarım yapmaya devam etmekte ısrar edenler var, diğerleri ise yeni bir modele yatırım yapmanın daha iyi olduğuna inanıyor.

Sonuçta, yapılacak doğru şey nedir? Arabanızı hangi durumlarda kullanmaya devam etmelisiniz veya değiştirme kararını ne zaman almalısınız? Başka ne değer var? En yaygın hasarlar nelerdir veya aracınızın onarımı hak edip etmedikleri nasıl belirlenir? Öğrenmek için doğru yerdesiniz.

İçerik Dizini


En yaygın hasar türleri

Araba sahibi olmak demek, bir takım masraflara bütçe ayırmanız gerektiği anlamına gelir. Ne kadar süredir sahip olursanız olun, sorunlar ortaya çıkacaktır ve bunlarla başa çıkmaya hazır olmalısınız. Belki de bir otomobille çözülmesi gereken en zor ikilemlerden biri, tekrar eden herhangi bir hasarı veya arızayı tamir etmeye değip değmeyeceğidir. Belki de değiştirme zamanı gelmiştir.

Tabii ki: her zaman daha kolay ve daha hızlı onarılabilen, çok maliyetli olmayan arızalar vardır. Ancak daha büyük baş ağrısına neden olan sorunlar da vardır. Çoğu zaman, bir karar vermeye yardımcı olan şey, onarıma yapılan yatırımı, onarım süresini ve bunun otomobilin piyasa değerini ne kadar etkileyebileceğini değerlendirmektir.

Bu nedenle, bir arabadaki en yaygın sorun türlerini ve bakım ve onarımın uygulanabilir olup olmadığını bilmek önemlidir.


Yüzeysel hasar

Bir arabanın uğrayabileceği ilk hasar türü yüzeysel hasarlardır. Genel olarak, aracın yapısını veya çalışmasını ciddi şekilde etkilemeyecek olan kaporta üzerindeki çizikler, zamanın etkisiyle aşınan boya, deforme olmuş tampon gibi basit kusurlardır.

Hava durumu gibi öngörülemeyen faktörlerden kaynaklandığından bu tür bir sorundan kaçınılamaz. Güneş otomobilin boyasını etkileyebilir veya bir dolu fırtınası karosere zarar verebilir. Hatta diğer dikkatsiz sürücülerin trafikte veya dar otoparklarda aracınıza zarar verebilir. Çoğu zaman hasarın onarılması kolaydır.


Mekanik veya elektriksel hasar

Burada aracın ana parçalarını ve sistemlerini etkileyen ve işleyişinden ödün verebilecek sorunlardan bahsediyoruz. Bu konudaki bazı kusurlar nispeten yaygındır:

 • Amortisör arızası

 • Aşınmış lastikler

 • Servo direksiyonda sıvı eksikliği

 • Radyatörde su eksikliği

 • Dişli kayış gerginliği

 • Elektrik arızası

Örneğin, arabanıza bindiğinizde ve direksiyon simidinde titreme, garip sesler ve virajlarda dengesizlik hissettiğinizde, muhtemelen amortisörlerde bir sorun vardır.

Aşınmış lastikler ayrıca ekstra bakımı hak eder, sonuçta araçtaki yolcuların hayatını riske atabilirler: frenlemeyi zorlaştırırlar, kazalara neden olabilir, otomobilin direksiyonunu ve dengesini zorlaştırır ve hatta yakıt tüketimini artırır.

Daha büyük elektrik arızası meydana geldiğinde, elektrik etkisinin kendisi gibi çeşitli ekipmanların çalışmayı durdurmasına neden olan tek bir parçayı değil tüm sistemi etkiler. Bu arızaya neden olabilecek etkenlerden biri de ışıklar, takılan aksesuarlar ve direklerdeki kabloların bağlanamaması nedeniyle boşalmakta olan bataryadır.

Ancak, tüm bu parçaların ve sistemlerin tanımlanmış bir kullanım ömrüne sahip olduğunu ve aşınmasının beklendiğini unutmamak önemlidir. Bunun için revizyonlar vardır: Aşınmış parçaların değerlendirmesini ve nihai olarak değiştirilmesini gerçekleştirmek için planlanmış bakımlardır ve daha büyük sorunların ortaya çıkmasını önler.


Arabanızı güvenli kullanabilmeniz için bakım şarttır.
Araba Bakım türleri

ARABANIZDAKI 3 BAKIM TÜRÜ

Bir arabada üç tür bakım vardır: önleyici, kestirimci ve düzeltici bakım.

Önleyici bakım, en yaygın hasarların önüne geçmeyi amaçlar yani belli bir süre içerisinde yapılması gerekir. . Kestirimci bakım biraz daha eksiksizdir ve termografik kameralar, ultrasonlar, görsel incelemeler ve diğer araçlar yardımıyla sorunları ortaya çıkmadan önce tespit etmek için yapılır.

Son olarak, düzeltici bakım her an ortaya çıkabilen bir bakımdır: bir parçayı kırıldığında, yıprandığında veya sürekli arızalandığında onarmak amacıyla yapılır. Bu tür bir bakımın tekrarlanıp tekrarlanmayacağı, maddi kaynakların tüketilmesiyle ve arabanızı atölyede uzun süre tutmasıyla gerçekleşmeye başlaması, matematiği yapma ve bunda ısrar etmeye değip değmeyeceğini değerlendirme zamanının geldiğinin bir göstergesi olabilir.

Çarpışmalar, Kazalar

Otomobillerdeki en kötü hasar belki de trafik kazalarındaki çarpışmalardan kaynaklanmaktadır. Bazen hasar o kadar büyüktür ki, onarımda ısrar etmektense başka bir araca yatırım yapmak daha değerlidir. Sonuçta, bu fatura pahalı olabilir.

Bu nedenle, bir çarpışma arabanın yapısal parçalarını etkilediğinde, gövdesini çok hasarlı bıraktığında veya daha ciddi başka sorunlar oluşturduğunda, onarımın uygulanabilir olup olmadığını veya başka bir araç hakkında düşünmeye başlamanın daha iyi olup olmadığını bir uzman ile değerlendirmek en iyisidir.

Bu, verilmesi kolay bir karar değil, ancak bazı durumlarda çarpışmadan kaynaklanan onarım, aracın devalüasyonunu kapsamayacaktır.


Araba çarpışmaları çoğu zaman arabanızı değiştirmek için bir sebeb olabilir.
Araba çarpışmaları çoğu zaman arabanızı değiştirmek için bir sebeb olabilir.

Onarım mı, değiştirme mi?

Yukarıda belirttiğimiz sorunların yanı sıra aracın kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek pek çok sorun göz önüne alındığında, her zaman ortaya çıkacak soru şudur: arabamı tamir için göndermeye devam etmeye değer mi yoksa satmak daha mı iyidir?

Oyunda birçok değişken faktör olduğundan, bu soruyu tam olarak yanıtlamak zordur. Örneğin, önleyici bakımınızı sık sık yapıyorsanız ve bir onarım veya bir başkası henüz bütçenizi etkilememişse, aracı daha uzun süre tutmak yine de ilginç olabilir.

Bununla birlikte, bir noktada, onarımlar ve maliyetler daha sık hale gelecektir ve paranızı dört tekerlekli arkadaşınıza ne kadar yatırmaya devam etmeyi düşündüğünüzü ciddi şekilde değerlendirmeniz gerekecektir. Ya da daha yüksek kategorideki arabalarda bakım, çok sık olmasa bile, ithal parçaları ve yüksek maliyetli işçiliği içerir ve daha ucuz onarım maliyetleri olan bir model düşünmeye başlarsınız.

Onarım ve değiştirmenin daha ilginç olabileceği bazı senaryolara göz atın.


Tamir etmek daha iyidir

Arabanız beklendiği gibi çalışmadığında veya bir parça kırıldığında ve değiştirilmesi gerektiğinde, arabanızı tamir etme zamanı gelmiştir. Bilmeniz gereken önemli şey şudur: onarımlara ne kadar harcıyorsunuz? Hesaplama zamanı!

İlk adım, arabanızın ne kadar değerli olduğunu bulmaktır : bu analiz, araca çok fazla yatırım yapıp yapmadığınıza karar verebileceğiniz bir filtre sağlayacaktır. Profesyoneller, otomobilin değerinin% 30'una mal olan herhangi bir onarımın artık oldukça sorgulanabilir olduğuna inanıyor.

Ancak, çok iyi durumda, az yakıt tüketen bir arabanız olabilir ve yine de kendinizi onunla uzun süre dolaşırken bulursunuz. Onarımlara yatırım yapmak söz konusu olabilir, böylece bu değer uzun vadede göz ardı edilebilir ve daha fazla kaybetmenizi önleyebilirsiniz.

Bu, elbette, otomobil ile duygusal bir ilişkinin herhangi bir matematiksel hesaplamayı aştığı ve onu elden çıkarmayı düşünmediğiniz durumlardan bahsetmiyorum bile.

Ek olarak, aşağıdaki durumlarda da onarım yapılması önerilir:

 • Hızlı ve kolaydır;

 • Araç değiştirme kasko ve sigorta ücretlerini yeniden değerlendirmek istemezsiniz.

 • Yeni modelin satın alınmasıyla uzun vadeli bir mali taahhütte bulunmak istemezsiniz.


Aracınızı değiştirmeden önce tüm detayları çıkartın.
Aracınızı değiştirmeden önce tüm detayları çıkartın.

Aracı yenilemek daha iyidir

Bir onarımın mümkün olduğunu gösteren işaretler olduğu gibi, arabanızı başka bir modelle değiştirmenin daha ilginç olabileceğini gösteren faktörler de vardır.

Bir araba değişiminin tavsiye edildiği bazı yaygın durumlar şunlardır: aracın serviste uzun süre kalması gerekecek, yüksek yakıt tüketimine sahip olması veya bakımı karmaşık olması, değiştirilmesi zor parçalar ve uzman profesyonellerin hizmetlerini içeriyor.

Uzmanlar ayrıca, arabanızı tamir etmeyi veya değiştirmeyi düşünürken, devalüasyonun dikkate alınması gereken önemli bir faktör olduğunu söylüyorlar. Onarım, ne kadar pahalı olursa olsun, aracın ani bir devalüasyonunu önleyemiyorsa, yenilemek yapmak daha iyi olabilir.

Yeni bir araba satın almanın bazı faydaları da onarımı yeniden düşünmenizi sağlayabilir, örneğin:

 • Kullanılmış otomobiller söz konusu olduğunda bile fabrika garantileri olabilir ;

 • Yeni teknolojiler ve güvenlik öğeleri;

 • Yeni modele daha fazla güven

 • Sık bakım ve onarımlarla zaman ve para tasarrufu.

Önemli ipucu: Onarım veya değiştirmeyi tercih edin, her zaman güvenilir bir servis bulmanız gereklidir. Böylece aracınızın hasar değerlendirmesine yardımcı olabilir ve çok fazla değer kaybetmeden önce onları tamir etmeye veya arabayı satmaya değip değmeyeceğini size bildirirler.

Araba satmak ve satın almak artık daha kolay

Bahsettiğimiz faktörleri değerlendirdiyseniz, güvenilir servisiniz ile konuştuysanız ve arabanızı satmanın zamanının geldiğini anladıysanız, perakendeciler ve bayilerle pazarlık yapmayı, hatta internet ilanlarında bir alıcı bulmayı düşünüyor olabilirsiniz .

Ancak bunu yapmadan önce, araba satmanın daha akıllı, daha güvenli ve daha rahat bir yolu olduğunu bilmelisiniz : Clondle ile , her şeyi halleden özel bir asistan hizmetinin desteğiyle arabanızı evinizden ayrılmadan satabilirsiniz..

Ekibimiz, arabanız için olan teklifleri izler ve değerlendirmeniz için yalnızca en iyilerini gönderir, zamandan tasarruf sağlar ve güvenliğinizi sağlar.Güvenlik, konfor tüm bunlar Clondle'da
Evinden ayrılmadan arabanı sat442 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Clondle Logo
bottom of page