top of page

2022'de Tanıtılması Beklenen Arabalar


2021, en hafif tabirle otomobil endüstrisi için zorlu bir yıldı. Sektör, koronavirüs pandemisinin neden olduğu küresel krizden büyük ölçüde etkilendi ve rakamlar çoğunlukla cesaret verici değildi.


Hissedilen etkilerden biri, birçok otomobil üreticisinin bu yıl araç üretimini durdurmak zorunda kalması ve birkaç otomobil modelinin piyasaya sürülmesinde gecikmelere neden olması anlamına gelen mikroçip tedarik kriziydi. Bununla birlikte, 2022'de yeni arabaların gelişine ilişkin görünüm olumlu, piyasaya sürülmesi planlanan birçok yenilik, halkın sokaklarda yeni araba görme konusundaki susuzluğunu gideriyor.

Bu yazıda, 2022'de otomotiv pazarında neler olacağını biraz öğreneceğiz ve önümüzdeki yıl Brezilya halkının dikkatini çekmesi gereken modellerden bazılarını sunacağız. Geleceğe birlikte seyahat edelim mi?

Sürdürülebilirlik konusuna artan ilgi, birçok sektörde ekonomik planlamaya rehberlik etti ve otomotiv pazarı da farklı değil. Elektrikli otomobillerin çevreyi korumaya yardımcı olacak bir seçenek olarak ortaya çıkmasıyla birlikte, filonun elektrifikasyonu dünya çapında bir trend haline geliyor ve otomobil üreticileri bu araçların üretimine giderek daha fazla yatırım yapıyor .

Bazı Avrupa ülkeleri gibi daha gelişmiş pazarlarda, elektrikli otomobil edinme uygulaması zaten oldukça yaygındır ve Avrupa Komisyonu gibi düzenleyici kurumların yönergelerini karşılamaktadır: 2035'ten itibaren yanmalı motorlu otomobiller anakarada yasak. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu yasak henüz tanımlanmadı, ancak Beyaz Saray, 2030 yılına kadar yeni araç üretiminin en az %40'ının elektrik teknolojisinden oluşmasını sağlamak için otomobil üreticileriyle görüşmek istiyor. Ford zaten bu hedefin lehinde konuşmuştur ve bu kılavuza uymayı amaçlamaktadır.Bu anlamda, bu pazarlarda en çok beklenen lansmanlardan bazıları elektrikli veya hybrid olan modeller: BMW'nin i4 eDrive40 elektrikli coupe'yi sunması bekleniyor, Mercedes-Benz, EQS 450'nin lansmanı ile EQ serisi için yeni haberler hazırlıyor. +, Audi, A6 e-tron'un gelişiyle elektrikli portföyünü genişletecek ve Chevrolet'nin öncü Bolt EV'nin ikinci neslini piyasaya sürmesi bekleniyor.

Ayrıca, Tesla'nın ana rakibi olarak kabul edilen ve ilk üniteleri daha önce bile tükenmiş olan Lucid Air otomobillerinin uzun zamandır beklenen lansmanında olduğu gibi, elektrikle doğmuş yeni markalar 2022'de piyasaya çıkacak. ve ilk tamamen elektrikli modeli olan Karma GSe-6'yı piyasaya sürmesi beklenen Kaliforniya merkezli elektrikli araç üreticisi Karma.


Brezilya da büyük lansmanlara sahip olacak

Brezilya halkı da 2022'de bayilere harika haberlerin ulaşmasını bekleyebilir. Burada elektrifikasyonun hızı biraz farklı: ülkedeki elektrikli otomobil satışları %2'den fazla değil. Ancak, 2030 yılına kadar bu sektörün toplam satışların %12 ila %22'sini işgal edeceği tahmin ediliyor. Buna örnek olarak, benzinli veya dizel otomobiller üretmeyen Volvo Brezilya'yı markanın yanmalı araçların satışını tamamen askıya aldığı ikinci ülke yapar.

Brezilya Elektrikli Araç Birliği'ne (ABVE) göre, ülkedeki elektrikli veya hybrid araç satışlarının 30.000 adede ulaşması gerekiyor. Akü şarj noktalarının olmamasına ve bu yerler için yeterli mevzuatın olmamasına rağmen, anket, Ocak ve Ekim 2021 arasında elektrikli araç kayıtlarında geçen yılın aynı dönemine göre %125,3 artışa işaret ediyor. Ekim ayında 2.823 elektrikli veya hybrid araç satıldı, bu da Ekim 2020'ye göre %24 daha fazla.

Bu perspektiften bakıldığında, otomotiv pazarı gelecek yıl için yeniden ısınıyor ve hem elektrikli hem de yanmalı motorlu yeni otomobil modellerinin lansmanı halk tarafından merakla bekleniyor.

JEEP RENEGADE TURBO
JEEP RENEGADE TURBO

JEEP RENEGADE TURBO

Jeep kullanıcıların yıllardır beklediği iç mekanda ve mekanik sette bazı değişikliklere sahip olacak ve bunlardan en önemlisi dizel motorun sonu ve uzun zamandır beklenen direkt enjeksiyonlu 1.3 turbo flex motorun gelişi - hatta daha büyük kardeşler Compass ve Commander tarafından bile kullanılır. 185 beygir gücündeki yeni motor, 6 vitesli otomatik şanzımana ve 4x2 çekişe (ön) sahip Sport, Longitude ve Limited versiyonlarını ve en üst seviye Trailhawk T270 ve S T270'i donatmalıdır.

Araç zaten şehirlerde kamufle edilmiş bir şekilde dolaşıyor. Markanın yeni önerisini takiben fenerlerde, bagajda ve yeni direksiyon simidinde yeni değişiklikler var. Ek olarak, yeni Renegade'in tüm versiyonlarında isteğe bağlı olarak şeritten ayrılma uyarısı ve otonom acil frenleme bulunacak.


HONDA ŞEHİR KAPAĞI

Honda City hatchback'in piyasaya sürülmesi, Honda Fit'in döngüsünü sonlandırıyor – modelin 2022'de Brezilya'da üretimine son verilmesi planlanıyor – ve otomobil üreticisinin araç serisindeki yerini almaya geliyor. City'nin hatchback versiyonu daha sportif bir görünüme sahipken, sedan zarif bir estetik üzerine bahis yapmaya devam ediyor. Her iki modelin motoru aynı: 1.5 emişli 126 hp, 15.5 kgfm tork, esnek, yedi vitesli otomatik CVT şanzıman ile.


RENAULT KWID

2022'de Renault, markanın en ucuz modeli ve Brezilya'daki en ucuz küçük otomobillerden biri olan ünlü Kwid'i elektrikli versiyonunda pazarlamalı: Renault Kwid ZE (sıfır emisyon). Görünüm, 1.0 flex motor ve 70 hp ile markanın yeni modeli ile aynı, 40 hp ile Avrupa versiyonundan daha güçlü olacak. En temel versiyon ABS frenlere, klimaya, elektrikli direksiyona ve ön ve yan hava yastıklarına sahip olacak ve ülkedeki en ucuz elektrik istasyonu için rekabet edecek.

Yeni modeller ikinci el pazarını ısıtıyor

Piyasaya çıkan yeni modellerle birlikte kullanılmış otomobil sektörü de ısınıyor: sonuçta, 2022 lansmanlarını almayı düşünenler muhtemelen kullanılmış arabalarını satarak piyasayı hareketlendirecekler. Ayrıca, bu araçlar pandemi döneminde güçlü bir değer kazandı ve bu, araba değiştirirken en iyi anlaşmaları yapmak için ideal bir zaman oldu.

İkinci el araba satmak veya satın almak isteyenler için CLONDLE en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Yenilikçi ve %100 çevrimiçi iş modeliyle, satın almak istediğiniz ikinci el araca daha yakından bakmak için aracınızı kaydettirmek için yalnızca birkaç tıklama yeterlidir.


Ford Maverick
Ford Maverick

FORD MAVERICK

Brezilya'daki fabrikalarını kapattıktan sonra Ford, ithal modellere dayalı yeni stratejisini takip ediyor ve gelecek yılın başlarında Maverick'i piyasaya sürerek kompakt kamyonet sektörüne girmeli. Plan, segment lideri Fiat Toro ile zemin için rekabet etmek ve mücadele iyi olacağa benziyor. Brezilya'da Maverick, yalnızca en üst düzey sürüm olan Lariat FX4'e sahip olacak. Meksika'dan ithal edilecek model, Bronco Sport'a benzer mekanikler, 253 beygirlik aynı 2.0 turbo motora, dört tekerlekten çekiş sistemine ve 8 ileri otomatik şanzımana sahip olacak.

VOLKSWAGEN ID.3 VE ID.4

ID elektrik hattını Brezilya'ya getirme niyetiyle Volkswagen, 2022'de ülkede ID.3 hatch ve ID.4 SUV'u piyasaya sürmeli. Alman marka ayrıca Ulusal Enerji Ajansı Elektrik (ANEEL) ile ortaklaşa uygulamayı teklif ediyor. Karayollarında birden fazla şarj noktası olması, elektrikli araçların halk arasında benimsenmesini hızlandırmak için çok önemli bir faktör. Şu ana kadar bu şarj noktalarına sahip olacak şehirler: São Paulo, Florianópolis, Rio de Janeiro, Vitória ve Curitiba. ID.3 ve ID.4'ün piyasaya sürülmesinden sonra bir sonraki adımın, ünlü kompaktın elektrikli bir modeli olan e-Up!'ı piyasaya sürmek olacağı tahmin ediliyor.

VW elektrikli otomobillerin üç pil seçeneği vardır: 45 kWh, şarj başına 330 km'ye kadar seyahat etmeye olanak tanır; 420 km menzili garanti eden 58 kW ve 550 km'ye kadar menzili garanti eden 77 kWh. 145 hp, 204 hp ve 299 hp güçlere sahip üç versiyona sahip olacaklar.

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Clondle Logo
bottom of page